Logowanie

Nowa ustawa o cudzoziemcach - przepisy przejściowe

11 Maja 2014Prawo administracyjne

Od 1 maja 2014 roku obowiązuje nowa ustawa o cudzoziemcach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1650). Wprowadza sporo nowości, także w samym nazewnictwie zezwoleń wydawanych na jej podstawie, i tak:

- wydawane dotychczas zezwolenie na osiedlenie się zostało w nowej ustawie zastąpione zezwoleniem na pobyt stały,

- wydawane dotychczas zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony zostało w nowej ustawie zezwoleniem na pobyt czasowy.

 

Jednocześnie ustawodawca wprowadził kilka podtypów zezwoleń na pobyt czasowy, m. in. :

- zezwolenie na pobyt czasowy i pracę,

- zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej,

- zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach.

 

Szczególnie pozytywnie należy oceniać wprowadzoną nową ustawą możliwość pozyskania przez cudzoziemca zezwolenia na pobyt czasowy i zezwolenia na pracę w ramach jednego postępowania, w wyniku którego Wojewoda wydaje decyzję legalizującą pobyt cudzoziemca na terenie Rzeczypospolitej a jednocześnie uprawniającą go do podjęcia zatrudnienia. Dotąd zezwolenie na pracę można było pozyskać wyłącznie w drodze odrębnego postępowania, na zasadach określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

Wejście w życie nowej regulacji wiązało się z koniecznością wprowadzenia przepisów przejściowych. Ustawodawca postanowił, że do niezakończonych postępowań administracyjnych wszczętych na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe, czyli ustawy o cudzoziemcach z dnia 13 czerwca 2003 roku (Dz. U. z 2011 r., Nr 264, poz. 1573 ze zm.).

 

Z kolei w związku ze zmianą nazw rodzajów zezwoleń wprowadzoną nową ustawą przesądzono, że zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony i zezwolenia na osiedlenie się, których udzielenie zakończy postępowania administracyjne prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów, w dniu ich udzielenia staną się odpowiednio zezwoleniami na pobyt czasowy i zezwoleniami na pobyt stały, będą zatem odpowiadały siatce pojęciowej wprowadzonej przez nową ustawę.

 

Autor: Kamil Ciesiński, aplikant radcowski w Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

 

źródło zdjęcia: http://www.sxc.hu/

  • Podziel się:
Kamil Ciesiński

Kamil
Ciesiński

Aplikant radcowski

Bydgoszcz, obszar Województwa Kujawsko-Pomorskiego

O mnie

Witaj ! Mam na imię Kamil i jestem prawnikiem, to nie tylko mój zawód ale również pasja. Pracuję w innowacyjnej kancelarii radców prawnych Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska, biorąc udział w obsłudze prawnej jednostek sektora finansów publicznych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jestem autorem bloga dedykowanego małym i średnim przedsiębiorcom, na którym będę zamieszczał wpisy dotyczące prawnych aspektów prowadzenia takiej działalności gospodarczej.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.