Logowanie

Nadużywanie zwolnienia chorobowego przez pracownika

15 Stycznia 2014Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

   Pracodawcy często spotykają się z problemem wykorzystania przez pracownika okresu zwolnienia chorobowego od pracy na wykonywanie innej działalności zarobkowej. Z punktu widzenia pracodawcy jest to przejaw braku lojalności, ponieważ okres zwolnienia powinien zostać wykorzystany na jak najszybszy powrót do sprawności i pełnego zdrowia. Pojawia się więc pytanie, jakie skutki może pociągnąć ze sobą takie zachowanie pracownika ?

 

Konsekwencje wypływające z opisanego wyżej stanu rzeczy występują na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich jest wpływ nadużycia zwolnienia na przysługujący pracownikowi zasiłek chorobowy. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeśli pracownik wykonuje w okresie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem, traci uprawnienie do zasiłku za cały okres zwolnienia. Warto zaznaczyć, że ustawodawca posługuje się tutaj pojęciem pracy w jej „potocznym” znaczeniu, więc należy zaliczyć tu również wykonywanie pracy w ramach umów cywilnoprawnych i samozatrudnienia (por. wyr. SA w Warszawie z 16.5.1996 r., III AUr 388/96, Pr. Pracy 1997, Nr 2, s. 43).

 

Druga płaszczyzna na jakiej występują skutki nadużywania zwolnienia chorobowego to relacje między pracownikiem a pracodawcą. Obowiązek stosowania się do zaleceń wynikających ze zwolnienia lekarskiego jest jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych, co wynika z art. 211 pkt 5 kodeksu pracy. Jednak aby uzasadnione było zwolnienie pracownika z jego winy bez zachowania terminu wypowiedzenia (art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy) naruszenie podstawowych obowiązków musi być ciężkie, pytanie więc czy w tym wypadku można je za takie uznać ?

 

Problem nadużycia zwolnienia chorobowego analizował Sąd Najwyższy wydając w dniu 22 listopada 2007 roku wyrok w sprawie prowadzonej pod sygnaturą akt II PK 85/07. W tym orzeczeniu zwrócono uwagę, że art. 52 kodeksu pracy w jego brzmieniu obowiązującym przed zmianą dokonaną ustawą z dnia 2.2.1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw, wymieniał jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych nadużycie świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W dalszej części uzasadnienia wyroku zwrócono uwagę, że również w świetle aktualnego dorobku doktryny takie nadużycie jest traktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

  

W świetle przytoczonego wyżej wyroku Sądu Najwyższego wykorzystywanie przez pracownika zwolnienia chorobowego niezgodnie z jego celem może nie tylko powodować utratę prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia, ale również stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownika.

 

Autor: Kamil Ciesiński, aplikant radcowski w Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

  • Podziel się:
Kamil Ciesiński

Kamil
Ciesiński

Aplikant radcowski

Bydgoszcz, obszar Województwa Kujawsko-Pomorskiego

O mnie

Witaj ! Mam na imię Kamil i jestem prawnikiem, to nie tylko mój zawód ale również pasja. Pracuję w innowacyjnej kancelarii radców prawnych Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska, biorąc udział w obsłudze prawnej jednostek sektora finansów publicznych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jestem autorem bloga dedykowanego małym i średnim przedsiębiorcom, na którym będę zamieszczał wpisy dotyczące prawnych aspektów prowadzenia takiej działalności gospodarczej.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.