Potrzeby uprawnionego do alimentów (dziecka) oraz możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego do płacenia (rodzica) ulegają wraz z upływem czasu zmianom. W celu uaktualnienia zakresu obowiązku alimentacyjnego zarówno uprawniony, jak i zobowiązany mogą żądać zmiany orzeczenia regulującego wysokość alimentów.
W tym wpisie skupię się na kwestii podwyższenia alimentów. Następnemu wpisowi poświęcę temat obniżenia zobowiązania alimentacyjnego.
Podwyższenie alimentów przez sąd nastąpi wówczas, gdy zostanie wykazane, że zwiększyły się potrzeby dziecka albo wzrosły możliwości zarobkowe lub majątkowe rodzica zobowiązanego.
Z pozwem o podwyższenie alimentów można wystąpić zawsze, gdy nastąpiła zmiana okoliczności, na podstawie których sąd wcześniej ustalił kwotę alimentów. Inaczej mówiąc, postępowanie dowodowe przed sądem, będzie polegało na porównaniu tego, co było podstawą ustalenia alimentów we wcześniejszej sprawie o ustalenie wysokości alimentów, z tym co jest w sprawie wytoczonej o podwyższenie alimentów. Przedmiotem postępowania w sprawie o podwyższenie alimentów jest zmiana sytuacji zarówno po stronie uprawnionego do alimentów jak i zobowiązanego.
Decyzja sądu zależy zawsze od argumentacji oraz sposobu udokumentowania roszczeń.
Kiedy można mówić o zmianie okoliczności uzasadniających żądanie podwyższenia alimentów?
Przypadkiem klasycznym zmiany okoliczności uzasadniającychżądanie podwyższenia alimentów jest sytuacja kiedy zobowiązany do zapłaty alimentów zmienił pracę na lepiej płatną, dostał sporą podwyżkę lub został uprawniony do otrzymywania premii dodatków do wynagrodzenia itp.
Za zmianę okoliczności uznać należy również zmniejszenie obciążeń, które dotychczas posiadał zobowiązany do alimentów np. spłacił kredyt hipoteczny lub pożyczkę, zakończył odpłatną naukę itp. Zdarzają się również sytuacje, gdy zmiana stosunków jest efektem sytuacji losowych np. uzyskanie spadku lub darowizny.
W przypadkualimentów na dziecko, chodzi przede wszystkim o wzrost wydatków związany z dorastaniem dziecka. Regułą jest, iż uzasadnione potrzeby dziecka starszego są wyższe niż młodszego. Zazwyczaj o zmianie potrzeb dziecka, możemy mówić w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest pójście malucha do żłobka lub przedszkola (wówczas pojawia się obowiązek zapłaty za czesne, zakup pierwszych pomocy naukowych, opłacenie zajęć dodatkowych itd.) Kolejnym etapem, który zazwyczaj traktowany jest przez sądy jako uzasadniający zmianę stosunków jest moment rozpoczęcia przez dziecko edukacji w szkole podstawowej. Im dziecko starsze tym wzrastają wydatki na zajęcia pozaszkolne, hobby a także potrzeby kulturalne i wypoczynek. Nie bez znaczenia pozostają wydatki na ubrania, wyżywienie i leki. Inne okoliczności, które sąd powinien wziąć pod uwagę to np. konieczność przeprowadzenia remontu, zakup nowych mebli dla dziecka itp.
Co jeszcze ważnego należy wiedzieć przed złożeniem pozwu o podwyższenie alimentów ?
Bardzo częstym błędem popełnianym przy składaniu pozwów o podwyższenie alimentów, jest zapominanie o tym, że sąd bierze pod uwagę jedynie bieżące potrzeby dziecka. Wydatki, które mają powstać w przyszłości np. założenie w przyszłości aparatu ortodontycznego lub wysłanie dziecka na zagraniczny kurs językowy, nie będą brane pod uwagę, gdyż mogą nie ma pewności, że zostaną zrealizowane.
Ważne jest, aby zmiana stosunków miała charakter trwały, dotyczyła okoliczności istotnych oraz nastąpiła po dacie w której zapadło orzeczenie ustalające wysokość alimentów, której zmiany teraz się domagamy.
Do jakiego sądu należy złożyć pozew o podwyższenie alimentów ?
Pozew należy złożyć w Sądzie Rejonowym w Wydziale Rodzinnym. Właściwość sądu ustala się według miejsca zamieszkania rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów albo według miejsca zamieszkania dziecka. Wybór sądu (między w/w właściwościami miejscowymi) należy do składającego pozew.
Rodzic składający pozew o podwyższenie alimentów nie uiszcza opłaty od pozwu. Inaczej mówiąc Pozew o podwyższenie alimentów jest nieodpłatny.
Tagi:alimenty
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych. Oferujemy swoim Klientom indywidualne podejście do ich potrzeb, zaangażowanie oraz wysoki poziom świadczonych usług. Dążymy do zapewnienia naszym Klientom bezpieczeństwa prawnego przy podejmowaniu decyzji gospodarczych i życiowych. Prowadzimy sprawy na obszarze całego kraju, we wszystkich dziedzinach prawa. W szczególności specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, kontakty) i prawie cywilnym ( m.in. odszkodowania)Świadczę zarówno usługi doradcze jak i uczestniczę w postępowaniach sądowych przed sądami powszechnymi i administracyjnymi.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.