Jedno z najczęstszych pytań do adwokata, jakie kierują Klienci zamierzający się rozwieść, brzmi: jak długo trzeba czekać na wyznaczenie rozprawy? Często Klienci pytają tez ile potrwa cały proces. Te z pozoru proste pytania, niestety nie mogą znaleźć jednej prostej odpowiedzi, a czemu tak się dzieje? Otóż na termin wyznaczenia rozprawy wpływa wiele czynników, jak np.:
- czy domagamy się rozwodu z orzeczeniem o winie, czy bez,
- ilu świadków ma być przesłuchanych w sprawie,
- czy małżonkowie mają małoletnie dzieci,
- czy jeden z małżonków mieszka za granicą,
- czy domagamy się zabezpieczenie alimentów, kontaktów, miejsca zamieszkania dziecka.
Są to czynniki o tyle istotne, że rozwód bez orzekania o winie nie wymaga prowadzenia obszernego postępowania dowodowego i sprawa może zakończyć się na jednej rozprawie, przy rozstrzyganiu o winie zazwyczaj tych rozpraw jest więcej. Kiedy małżonkowie mają dzieci, z zasady jest powoływany kurator, który udaje się do ich miejsca zamieszkania i przeprowadza wywiad – taka czynność przedłuża czas oczekiwania na rozprawę, a jeżeli sąd zarządzi wywiad później, przedłużeniu ulega sam proces. Również spory co do miejsca zamieszkania dziecka, kontaktów – w trakcie samej sprawy rozwodowej, które powodują konieczność wydania postanowień tymczasowych o zabezpieczeniu, sprawia iż sprawa się przedłuży. Zazwyczaj przy zabezpieczeniu któraś ze stron jest niezadowolona z rozstrzygnięcia i je zaskarża, to tez wydatnie potrafi wydłużyć sprawę, często nawet do kilku lat.
Brak sztywnego terminu oczekiwania na pierwszą rozprawę rozwodową, jak i zakończenie postępowania wyrokiem wynika też z obłożenia sądu sprawami, dotyczy to również poszczególnych sędziów.
Niemniej jednak chcąc odpowiedzieć w przybliżeniu na zadane na wstępie pytanie, jak pokazuje praktyka – na pierwszą rozprawę rozwodową w Przemyślu czeka się od około 2 miesięcy (najczęściej przy sprawach prostych bez orzekania o winie), do nawet ponad 6 miesięcy. Natomiast czas oczekiwania na rozpoznanie apelacji od wyroku Sądu Okręgowego, wynosi obecnie ponad rok.
Kancelaria adwokacka Reslegal w Przemyślu. Właścicielem kancelari prawnej jest adwokat Piotr Charzewski.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.